Strony

poniedziałek, 22 lutego 2016

Zastanawiałaś się nad tym co zrobić aby relacje z Twoim dzieckiem były poprawne.?
Ja z racji bycia samotną mamą, myślę o tym dość często. Mimo, że robię wszystko by moja córka miała jak najlepsze wspomnienia z dzieciństwa, cały czas udoskonalam się w tej dziedzinie.


Oto lista wszystkich tych rzeczy, które spowodują, że wspólnie z dzieckiem stworzysz świetne relacje. I z pewnością zaprocentują w przyszłości.

* Mów swojemu dziecku jak najczęściej KOCHAM CIĘ
    Może dla niektórych wyda się to przesadą, ale ja mówię tak często, że nie jestem w stanie zliczyć ;)
* Pozwól dziecku pomagać w domowych obowiązkach. Wspólne zcieranie kurzy czy odkurzanie
zabawa, ale też nauka.
* Spędzaj z dzieckiem czas np: zabieraj je w miejsca, które wiążą się z jego  zainteresowaniami. My często odwiedzamy lotnisko i dworzec pkp. Patka uwielbia te środki transportu.
* Przytulaj swoje dziecko. Pamiętaj, tego nigdy za wiele.
* Okaż dziecku szacunek. Np gdy się bawicie lub oglądacie bajkę zapomnij o telefonie i komputerze. Ten czas ma być tylko dla Was.
* Nie porównuj dziecka do innych dzieci. W ten sposób sprawisz, że będzie miało niską samoocenę.
* Opowiadaj dziecku bajki. Ostatnio opowiadałam Patrycji bajkę, w której pacynkami były moje dłonie. Wierz mi zabawa przednia. Opowiadaniom nie było końca, bo Patka przy każdym "konie" mówiła "jecie raz mamusia"
* Policz do 10 i poczekaj aż minie Ci złość. Ostatnio liczyłam do 270 mln ;) Ale pomogło.
* Zainteresuj się tym co porabiało Twoje dziecko, gdy Ciebie nie było. My codziennie rozmawiamy o tym jak było w żłobku. Z kim się bawiła. W co się bawiła. Czy jej się podobało itp. To z jaką radością ona mi o tym wszystkim mówi jest powalające.
* Nie wyręczaj dziecka. Podpowiedz, pomóż jak można zrobić bądź naprawić daną rzecz.
* Kupuj prezenty i zabawki, takie które wiesz, że zainteresują Twoje dziecko. Nie ma nic gorszego niż 10ta lalka, która zostanie rzucona w kont. Ja stawiam na takie, które w danej chwili zgodne są z jej zainteresowaniami.
* Jeśli sytuacja tego wymaga przeproś. Kto jak nie rodzić powinno nauczyć dziecko, że za błędy się przeprasza.
* Pokazuj dziecku nowe miejsca. Z doświadczenia z Patrycją wiem, że to mega frajda odkrywanie czegoś po raz pierwszy. Dla mnie dużym zaskoczeniem było patrzenie jak mała zaczarowana siedziała półtorej godz na przedstawieniu dla dzieci.
* Nie zbywaj dziecka mówiąc " jak będziesz duży to Ci powiem". Na każde pytanie spróbuj znaleźć odpowiedź. Ważne by była ona dostosowana do wieku dziecka.
* Niech samo zdecyduje co chce zjeść na dany posiłek. Albo przynajmniej daj wybór z pośród kilku konkretnych produktów. Dziecko nie zawsze musi mieć ochotę na to co mu proponujesz.
* Wspólne zabawy. Śpiewajcie, wygłupiajcie się razem. My często tańczymy. A zdarza się też, że gonimy się po mieszkaniu na czworaka. Patka zadowolona, a ja szczęśliwa, że mogłam dać jej tę radość.

Jeśli tekst Ci się podoba zostaw komentarz, lajka lub udostępnij.

A jeśli masz jakieś swoje punkty, których tu brakuje dopisz. Niech lista się powiększa dla dobra NASZYCH DZIECI :)


10 komentarzy:

 1. My uwielbiamy wspólne tańce i czytanie :) Pierwsze nastawione na szaleństwo, drugie na chwilę bliskości - przytulamy, Mamusie, przytulamy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że z wszelakimi wariacjami u nas zdecydowanie lepiej. Z czytaniem trochę gorzej, ale pracujemy nad tym ;)

   Usuń
 2. Podpisuję się pod wszystkim obiema rękami. Świetny tekst!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama prawda, ale bajek opowiadać nie znoszę i nic tego raczej nie zmieni. Mogę czytać, śpiewać recytować, ale jak mam wymyślać bajkę to opadam z sił ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wymyślanie nie jest proste tym bardziej, jeżeli ciężko trafić w gust młodego odbiorcy ;) A jeszcze trudniej gdy to nie jest nasze ulubione zajęcie.

   Usuń
 5. Nie mam dzieci...ale wiele z tych punktów można realizować będąc z facetem. Wystarczy zamienić słowo "żłobek" na "praca", "lotnisko i dworzec" na "stadion piłkarski" itd. Niektóre panie powinny koniecznie stosować niektóre punkty w odniesieniu do swoich panów. Na przykład o nie wyręczaniu i nie porównywaniu ;)Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że tak. Wszystko można interpretować według potrzeb.
   Pozdrawiam również :)

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń