Strony

piątek, 27 stycznia 2017

Przez jednych lubiana, a przez innych znienawidzona. Za co ja ją polubiłam. I jaka jest o niej prawda. Czyli co trzeba wiedzieć o zielonej herbacie.Nie będę udawać, nigdy nie byłam wielbicielką zielonej herbaty. Jej smak i aromat to nie to co lubię najbardziej. I tak jak z wiekiem zmieniają się przyzwyczajenia, upodobania, a nawet charakter, tak u mnie zmieniło się jedynie, a może aż stosunek do tego trunki.

Nie wykręca mnie na samą myśl o tej herbacie. Jej zapach i smak jakoś dziwnie też mnie nie odstasza.
Potrafie nawet usiąść sobie z kubkiem tego naparu i popijać bez pośpiechu czytając ksiażkę. Co jest mega postępem, bo wcześniej bywało tak, że jeśli już skusiłam się na kubek zielonej herbaty, był ona pita jednym duszkiem, i nie żadko zaciskałam palcami dziurki od noca, żeby nie poczuć tego nie przyjemnego (dla mnie) zapachu.

Takie zmiany cieszą, nie przeczę. Dlatego też postanowiłam zgłębić tajniki tej herbaty. I dowiedzieć się czemu jest ona tak lubiana przez wielu i co dobrego robi dla naszego organizmu.

Zielona herbata pochodzi z Chin. Skąd zozpowszechniła się na inne kraje Azji. Obecnie znana jest już na całym świecie. W krajach gdzie uprawia się tę herbatę, można znaleźć kilka jej rodzajów.
O jej zastosowaniach krążą legendy, dlatego też postanowiono sprawdzić czy ma ona aż tak duże właściwości zdrowotne jakie się jej przypisuje i poddano ją wielu testom medycznym.

WŁAŚCIWOŚCI ZIELONEJ HERBATY

Kiedyś za pomocą zielonej herbaty łagodzono np bóle głowy i reumatyczne. W czasach współczesnych, wiadomo, że zielona herbata może być stosowana w profilaktyce wielu innych schorzeń. Napar obniża ryzyko występowania nowotworów raka płuc, raka żołądka i raka układu pokarmowego.
Łgodzi również bóle stawów, wzmacnia układ immunologiczny, problemy skórne (trądzik, powstawanie zmarszczek, spowodowane obecością wolnych rodników), powoduje zmniejszenie objawów niektórych alergii.

Zielona herbata polecana jest również tym, którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, chamuje aktywność enzymów odpowiadających za odkładanie się tłuszczu w organizmie i tym samym przyśpiesza metabolizm, usówając zbędne produkty przemiany materii. Herbata po przez swoje właściwości poprawia koncentracje, dlatego też co raz częściej wykorzystywana jest w treningach wytrzymałosciowych. Ta herbata po przez to, że jest bogatym źródłem flawonoidów, czyli naturalnych przeciwutleniaczy ma wpływ na spowolnienie procesów starzenia.

Jeśli jesteś wielbicielem kawy z rana i nie wyobrażasz sobie, że można zacząć dzień bez pożądnej dawki kofeiny. Zielona herbata jest dobrym zamiennikiem. I kawa i "zielonka" zawierają kofeinę - prawidłowa nazwa teina (herbaciany odpowiednik kofeiny). Skład chemiczny obu jest taki sam, z tą różnicą, że teina działa subtelniej, a to spowodowane jest wzajemnym oddziaływaniem poszczególnych substancji wchłanianych z herbaty do krwi. Dużą zaletą teiny jest to, że wchłania się po woli, dzięki czemu, dłużej działa, a co za tym idzie organizm jest dłużej pobudzony.

Zielona herbata znajduje również swoje zastosowanie w kosmetyce. Jest źródłem witaminy A, C, B, E i K oraz, żelaza, wapnia, kofeiny, potasu, taniny, polifenolii. To właśnie z tych powodów została tak cenionych składnikim wielu kosmetykó, jak i również zabiegów kosmetycznych, które wykonywać moża w profesjonalnych gabinetach. Picie zielonej herbaty przyśpiesza proces przemiany materii, dlatego tak często wykorzystuje się te właściwości w produktach, które poprawiają kondycję skóry.

Napar z zielonej herbaty to również dobry sposób, na przemęczone oczy. Wystarczy przygotować esencję z kilku torebek zielonej herbaty, jeśli jest to wersja liściasta zalać trzeba wiekszą porcję niż za zwyczaj. Poczekać aż się porządnie zaparzy, nasączyś waciki kosmetyczne i położyć na powieki na 15 - 20 min. Pamiętać należy aby herbata nie była aromatyzowana i żeby była przestudzona, tak aby się nie poparzyć.

To teraz chwile o wadach. Bo i takowe są. Jak z każdym specyfikiem tak i z tą herbatą zalecany jest umiar. Zielona herbata nie jest wskazana w wieku podeszłym , dla osób, które mają problemy z sercem lub wysokim ciśnieniem. Jeśli chcemy podać dzieciom, napar powinien być lekki. A ograniczenie w spożywaniu zalecane jest u kobiet w ciąży. Dodatkowo: Mimo, że posiada właściwości obniżające poziom cukru i cholesterolu we krwi, to może utrudniać przyswajalność żelaza. Kolejna kwestia to pruchnica. Co prawda zielona herbaTa zawiera fluor, ale jednocześnie może przyczynić się do powstawania kamienia na zębach, dlatego, że pozostawia na zębach trudny do usunięcia nalot.

Wniosek.!
Zieloną herbatę warto pić zachowując przy tym umiar. Jeśli nie występują przeciwskazania to jak najbardziej można ją pić ...do 3 filiżanek dziennie. Wtedy zachowa ona swoje zdrowotne właściwości.
Pamiętać należy jednak, że jej nadmiar może wypŁukać z organizmu składniki mineralne ...wapń, potas, żelazo i obciążyć nerki.

A Wy pijecie czy nie pijecie ?

4 komentarze:

  1. Słyszałam dużo dobrego o zielonej herbacie ale jakoś się z nią nielubię

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś piłam zieloną herbate, ale jakoś zrezygnowałam z niej

    OdpowiedzUsuń
  3. Osobiście uwielbiam zielona herbatę.... W sumie nie ma herbaty jaka mi nie smakuje. Taka ze mnie herbaciara

    OdpowiedzUsuń